Spremište vode za navodnjavanje - Laguna |
Ključni faktor koji odvaja uspješne proizvođače jabuka, od onih manje uspješnih, mogućnost je efikasnog i nadasve racionalnog korištenja sustava za navodnjavanje i fertirigaciju.Pogotovo ovo vrijedi u ekstremno sušnim godinama kada se u pitanje može dovesti i sama uspješnost proizvodnje jabuka i mogućnost da se izbjegnu stresni uvjeti u njihovoj proizvodnji. Bez korištenja ovakvih sustava, danas nije moguće ozbiljno bavljenje voćarskom proizvodnjom, a o plantažnoj proizvodnji jabuka da i ne govorimo.
Prvi preduvjet prije sadnje jabuka je instalirati prvu žicu, na koju polažemo T-tape trake tj. navodnjavanje kap po kap. Odmah po sadnji potrebno je pustiti navodnjavanje u pogon, jer se danas uglavnom sade knip sadnice s prijevremenim izbojcima, koji imaju veliku transpiracijsku površinu i ukoliko ne bismo imali vodu u trenutku sadnje, došlo bi do velikog gubitka sadnica uslijed sušenja. Često sam svjedok situacija kada naši voćari podignu suvremenu plantažu jabuka sa skupim sustavom za navodnjavanje, koji gotovo da ne koriste za fertirigaciju, a kada je riječ o navodnjavanju koriste se količine vode nedostatne za dobivanje krupnih plodova u prvoj klasi.
Ovdje stavljam naglasak na korištenje vodotopivih gnojiva kroz sustav za fertirigaciju, kao vrlo efikasan način da voćki pružimo brzu dostupnost hranjiva u vrijeme kada joj to najviše treba i da hranjiva doziramo u potrebnoj količini, bez suvišnog ispiranja ili pak njihovog prelaska u netopive i voćki manje pristupačne oblike. U ovom pregledu više ćemo pažnje posvetiti fertirigaciji i načinima kako poboljšati opskrbljenost voćke lako dostupnim hranjivima. Prije svega potrebno je znati slijedeće činjenice o fertirigaciji, kao i razlike između fertirigacije i i konvencionalnog načina gnojidbe mineralnim gnojivima.
U aridnim (sušnim) klimatima, pokretljivost hranjiva u zoni korijenovog sustava znatno je manja i može predstavljati problem. Upotreba navodnjavanja kap po kap anulira ovakav problem i omogućava znatno bržu dostupnost hranjiva u voćki pristupačnom obliku. Fertirigacijom omogućavamo točno doziranje i točno planirano vrijeme primjene makro i mikro hranjiva, bez suvišnih gubitaka ( ispiranjem ili prelazom u netopive oblike).
Recentne znanstvene studije su pokazale da je, u komparaciji sa konvencionalnom gnojidbom, potrebno drastično manje hranjiva, primijenjenih kroz sustav za navodnjavanje, kako bi se postigao isti efekt na rast i razvoj voćaka. Prema nekim studijama smatra se da se učinkovitost ovakvog načina gnojidbe penje i do 40% u odnosu na konvencionalnu primjenu hranjiva. Navodnjavanjem kap po kap štedimo do 50% količine vode u odnosu na navodnjavanje orošavanjem. Pokretljivost fosfora i kalija, kao slabije pokretnih hranjiva, znatno se poboljšava kada ih koristimo kroz sustav za navodnjavanje. Naravno, ovaj način primjene ima i određenih nedostataka, poput neujednačenog plasmana hranjiva ukoliko smo krivo projektirali sustav pa se dogodi da po cijeloj dužini dripova, po svakoj kapalici nemamo isti protok vode, što se u praksi znalo često događati, posebno u počecima postavljanja ovakvih sustava, kada nije bilo dovoljno prakse i znanja od strane isporučitelja ovih sustava. Ovdje možemo koristiti jedino vodotopiva gnojiva, ali to sada i nije neko ograničenje jer u ponudi u RH imamo i mono i kompleksna gnojiva većine svjetskih proizvođača.
Nasad dosegao u drugoj godini puni rodni volumen |
Sastavljanje sistema za navodnjavanje |
Prije samog početka fertirigacije potrebno je ovlažiti tlo do poljskog kapaciteta na dubini 20-25 cm, pa tek tada krenuti u izvođenje fertirigacije, te po njenom završetku naknadno pustiti navodnjavanje kako bi tlo bilo ovlaženo do zone od 30-35 cm ( glavnina korijenovog sustava). U tom trenutku glavnina korijenovog sistema ima na raspolaganju vodenu otopinu lako dostupnog dušika, i spriječena je mogućnost njegovog ispiranja u dublje slojeve. Ključno je svakodnevno održavati optimalnu vlažnost u zoni glavnine korijena ( 30-35 cm). U našim uvjetima dobro se pokazao tretman od 7-10 tjednih aplikacija , završno do kraja lipnja ili polovine srpnja. Na pjeskovitijim tlima zbog veće mogućnosti ispiranja hranjiva, potrebno je ići u fertirigaciju više puta sa manjim dozama i obrnuto na glinastijim tlima, manje puta veće doze.
Uređaj za doziranje otopljenih hraniva |
Ovdje je dat naglasak prvenstveno na N kao glavni biogeni element, uz P i K, za kojeg je bitno da ga nemamo ni u manjku niti u suvišku, jer u nedostatku, imamo sitne plodove i ulazak u alternativu a u suvišku pojačan rast, debalans u ishrani sa mikro hranjivima, lošije bojanje, slabije zametanje cvjetnih pupova, itd. Potrebe za većinom mikro elemenata moguće je zadovoljiti folijarnim aplikacijama, osim u slučajevima kada nam Ph otopine tla onemogućava ( blokira), dostupnost istih. Samo uravnotežena primjena svih makro i mikro elemenata dati će zdravu biljku i kvalitetne plodove, te smanjiti troškove proizvodnje.
O ostalim makro i mikro elementima i njihovoj adekvatnoj primjeni biti će podrobnije riječi u slijedećim člancima.
Nema komentara:
Objavi komentar