Primjena kaolinskog preparata Surround-a u voćarstvu


Uvod


Kaolinska glina na plodu jabuka

Tijekom zadnjih desetak godina hrvatski voćari su suočeni sa sve zahtjevnijim standardima kvalitete, te sve snažnijoj konkurenciji uvoznog voća.  U toj tržišnoj utakmici, potrebno je iskoristiti sve mogućnosti za smanjenjem gubitaka u proizvodnji,  te postizanjem vrhunske kvalitete voća.   U tom smislu potrebno je posvetiti se i smanjenju šteta koje nastaju uslijed sunčevog zračenja i temperaturnog stresa.
Surround - kaolinska glina je  vodeći preparat koji  se u svijetu koristi u svrhu zaštite voćaka. U primjeni je u voćarskoj proizvodnji  već više od tri desetljeća. Temelji se na kaolinu – inertnom prirodnom mineralu koji se koristi u prehrambenoj industriji i proizvodnji pasta za zube. Zbog svoje jedinstvene formulacije,  ostvaruje vrhunsku refleksiju sunčeve topline i zračenja.
Na temelju višegodišnjih  praćenja rezultata  primjene , utvrđeni su  pozitivni učinci  u pogledu sprečavanja  šteta od sunčevih ožegotina,  poboljšanja kvalitete ploda,  te  smanjenje napada štetnika.   Svi ti učinci pridonose  postizanju vrhunske kvalitete voća, i time većoj profitabilnosti  proizvodnje.
Primijenjen prije  ekstremnih ljetnih uvjeta i ukoliko se primjenjuje tijekom vruće sezone, pokriva površinu biljke sa zaštitnim slojem— slojem čestica kaolina, koje su posebnom tehnologijom  formulirane i proizvedene, a koje odbijaju negativne ultra crvene i ultra-ljubičaste zrake.  Takvim djelovanjem zaštitni sloj  može sniziti temperaturu na površini ploda  za  6° do 8°C, umanjujući rizik od pojave ožegotina.
Surround se nalazi u primjeni u Republici Hrvatskoj u proizvodnji jabuka, maslina i mandarina.  Pokazao se vrlo učinkovit  u proizvodnji jabuka, djelujući  značajno na smanjenje  napada štetnika, pojave mrežavosti, te pojave crvenila kod sorte Granny Smith.  Rezultati primjene  u proizvodnji mandarina i maslina također su pozitivni u smislu poboljšane kvalitete ploda, te smanjenja napada štetnika. S obzirom da ne spada u konvencionalna sredstva za zaštitu bilja, sredstvo je registrirano za primjenu u ekološkoj proizvodnji, tako da se može  koristiti u svim gore navedenim situacijama bez ikakvih ograničenja



Jabuka

Kaolinska glina na plodu jabuka
Izgledi da se pojave oštećenja u vidu ožegotina se povećavaju kada temperatura zraka dosegne 30°C ili više.  Jabuka spada u skupinu osjetljivih  voćnih vrsta, tako da gubici kod nekih sorti jabuka uslijed ožegotina mogu biti 20 %-30 % cjelokupnog uroda. Zaštitni sloj Surround S preparata, snizuje temperaturu na površini ploda jabuke za  6° do 8°C, umanjujući time rizik od pojave ožegotina. Dobra pokrivenost zaštitnim slojem po cijeloj krošnji, smanjuje temperaturu krošnje, i time umanjuje temperaturni stres za voćku. 
Primjenu je najbolje odraditi prije pojave temperatura iznad 28°C.  Zadovoljavajuća zaštita jabuka se kod voćnjaka bez mreža postiže se ukupnom godišnjom primjenom od  80 kg/hektaru obično raspoređenih na  3-4 tretiranja, ovisno o kretanju temperatura. 
Kaolinska glina u nasadu jabuka
S obzirom da su  štete  od ožegotina, od preko 5%, na gornjoj trećini stabala prisutne i u voćnjacima pod mrežom, primjena gline u ukupnoj godišnjoj količini od 35-40 kg/ha, također ima svoje ekonomsko opravdanje. S obzirom da kaolinska glina pozitivno utječe na poboljšanu fiziologiju biljke, učinkovito smanjuje pojavu mrežavosti te crvenila kod sorte Granny Smith, a promjenom boje  i svojim mikro-kristalima na površini biljke, odbija štetnike poput jabučnog savijača, crvenog pauka i lisnih uši, ne zagađuje okoliš, i cijenovno je povoljan svakako treba kaolinsku glinu, uvesti u proizvodnju jabuka kao redovnu mjeru.

Maslina

Kao dio programa zaštite maslinikaSurround može značajno umanjiti gubitke uzrokovane toplinskim stresom, odnosno pozitivno utjecati u pogledu  kvalitete plodova (veći i teži)
Nanošenjem bijelog zaštitnog filma, mijenja se boja nasada, te štetnici ne prepoznaju tretirano drvo kao željenu destinaciju. Sitni kristali čine list i plod  nasada negostoljubivim okruženjem za štetnika.  Tako se na potpuno ekološki prihvatljiv način štitimo preventivno od napada štetnika (maslinova muha, maslinov svrdlaš )

                    

Mandarina

Neretvanski voćari  suočeni su sa potrebom brendiranja neretvanske mandarine, kao vrhunskog brenda na globalnom tržištu voća.  U tom smislu potrebno je smanjiti gubitak kvalitete uslijed sunčevih oštećenja, odnosno oštećenja od napada štetnika.
                            
Procjena je da minimalni gubici u proizvodnji mandarina uslijed sunčevih oštećenja iznose 2000 Kn/hektaru.  Uz to, vrlo značajnu opasnost u pogledu ograničenja mogućnosti trženja neretvanskom madarinom na globalnom tržištu predstavljaju i štete od mediteranske voćne muhePrimjenom Surround-a  gore navedeni gubici u proizvodnji mandarina mogu se značajno smanjiti.  

Nema komentara:

Objavi komentar