Dvije plemke precijepljene pod koru, na staru sortu,
koja vlasniku nasada nije davala zadovoljavajući rezultat
|
Kemijsko razgranjavanje sadnica nakon precijepljavanja |
Problem koji u ovom blogu želim naglasiti je situacija, da voćari kod nas, rijetko razmišljaju od precijepljivanju nasada, kao brzom i jeftinom rješenju u uvođenju novih atraktivnih sorti ili sorti koje sa svojim osobinama više odgovaraju području uzgoja i mogu dati najbolji rezultat. Do sada su proizvođači krčili nasade kompletno, i sadili nove tržišno atraktivne sorte. Ovo je i bilo moguće dok je cijena jabuka na tržištu bila zadovoljavajuća i dok su državne subvencije dodatno poticale proizvodnju. Danas se nalazimo u situaciji kada se na razini EU očekuje višak proizvodnje jabuka i pad cijena. Jasno je da pametan voćar u ovoj situaciji, mora razmišljati kako što više umanjiti proizvodne troškove ali naravno ne na štetu smanjenja kvalitete, već u cilju maksimalne racionalizacije proizvodnje, uključujući čim više vlastiti rad. Zbog gore svega navedenoga, predlažem i apeliram na Vas voćare da maksimalno iskoristite mogućnost precijepljavanja nasada na novi sortiment, kao jeftinije i ekonomski opravdane mjere da gore navedene probleme ili slične njima uspješno riješite. Naime naši susjedi Talijani i uopće voćari u voćarski razvijenijim zemljama EU, uobičajeno koriste ovu mjeru, ponajviše uslijed pojava novih, bolje obojenih i tržišno atraktivnijih sorti ( bolja cijena). Glavne prednosti precijepljavanja tržišne i li ekonomski gledano neatraktivne sorte na neku noviju ili atraktivniju jesu :
- Znatno smanjenje troškova u odnosu na krčenje i ponovnu sadnju
( ovdje ne moramo provoditi fumigaciju tla, meliorativne pripreme, navodnjavanje je već instalirano. Cijena direktnih troškova cijepljenja na dvije plemke po podlozi, u sklopu 4m x 1m iznosila bi prema našoj računici nešto preko 1000 EUR po jednom ha. Ako gledamo samo cijenu novih sadnica i svega što ide uz novu sadnju, to je naravno neusporedivo povoljnije )
- Brži ulazak u novi rod
( pošto nam je ovdje podloga već ukorijenjena, plemke koje su uspješno nacijepljene, imaju vrlo brzi porast i uz pomoć kemijskog razgranjenja, mogu već slijedeće godine davati par kilograma plodova po stablu, te vrlo brzo popune sebi predviđeni vegetativni prostor i ulaze brzo u puni rod.)
- Prilika za brzu promjenu sortimenta u smislu uvođenja novih rodnijih , obojenijih te tržištu atraktivnijih sorti
( ovdje ne treba posebno objašnjavati situaciju , jer je sve jasno)
Naj jednostavniji način da se obavi proces precijepljivanja nasada na novi sortiment je cijepljenje pod koru, koje je jako efikasno i jednostavno, i ako se odradi po svim pravilima struke imate dobre rezultate. Provodi se sa početkom vegetacije ( kod nas je to najčešće krajem ožujka pa do treće dekade travnja). Na ovom mjestu ne želim ulaziti u tehniku samog cijepljenja, jer ću to učiniti u nekom od narednih blogova, jer smo ionako ove godine već van optimalnog roka za izvođenje ove operacije ( osim ako ne računamo mogućnost za Chip budding).
Za sada mi je ovdje najvažnije da Vam na vrijeme skrenem pažnju, i zainteresiram Vas na mogućnost korištenja ove mjere u cilju smanjenja troškova i ostvarenja bolje pozicije na tržištu, a za sve ostalo biti će kasnije više vremena.
Nema komentara:
Objavi komentar