PRECIJEPLJAVANJE NASADA KAO BRZO I JEFTINO RIJEŠENJE ZA PROMJENU SORTIMENTA

Dvije plemke precijepljene pod koru, na staru sortu,
koja vlasniku  nasada nije davala zadovoljavajući rezultat
Zadnjih godina vrlo često sam svjedokom iznenadnih promjena za potražnjom određenih sorti voća na tržištu, a samim time i za iznenadnim skokom i padom cijena istih tih sorti. Tržište je i inače teško predvidljivo i shvatljivo, ali na primjeru sorte jabuke, Granny Smith možemo jasno vidjeti kako su velike i iznenadne te promjene. Naime prije samo dvije godine postojale su tolike potrebe za ovom sortom, da ih naši voćari nikako nisu mogli zadovoljiti sa proizvedenim količinama i cijene su naravno otišle u nebo. Danas mi se i otkupljivači i proizvođači tuže da nikako ne mogu tržiti ovu sortu i nitko ne zna objasniti objektivne razloge zašto je to tako. Naravno u ovakvoj situaciji sa niskim otkupnim cijenama uopće na tržištu voćari uslijed ne profitabilnosti, što je i logično razmišljaju o krčenju takvih sorti i o sadnji sorti koje dobro kotiraju na tržištu. Isto tako svjedok sam sadnje pojedinih sorti jabuka na terenima, gdje objektivno, ne mogu dati rezultate koje bi sa svojim genetski definiranim performansama trebali dati. Ovdje nam za najbolji primjer može poslužiti sorta Golden Delicious - klon B. Ovo je sorta koju smo mi, ne vodeći računa o njenim zahtjevima za otvorenim, provjetrenim pozicijama i višom nadmorskom visinom, posadili na nadmorskim visinama od 70-100 m, često puta na terenima koja nisu dobro meliorirana, pa se zadržava voda, posljedično tome i visoka relativna vlaga, pozicije su zatvorene bez prozračivanja, i ako na to, u sezonama dok su plodovi još mali, imamo dvije do tri nagle promjene klimatskih faktora ( zahlađenja), kao rezultat svega redovito dobijemo mrežave plodove, koji nemaju gledano u veleprodaji, nikakvu tržišnu vrijednost. I prvi i drugi primjer, koji sam ovdje naveo za posljedicu imaju logično razmišljanje naših voćara, da krče neprofitabilne nasade i sade sortimente koji svojim genetskim predispozicijama mogu donijeti zadovoljavajući rezultat. 

Kemijsko razgranjavanje sadnica nakon precijepljavanja
Problem koji u ovom blogu želim naglasiti je situacija, da voćari kod nas, rijetko razmišljaju od precijepljivanju nasada, kao brzom i jeftinom rješenju u uvođenju novih atraktivnih sorti ili sorti koje sa svojim osobinama više odgovaraju području uzgoja i mogu dati najbolji rezultat. Do sada su proizvođači krčili nasade kompletno, i sadili nove tržišno atraktivne sorte. Ovo je i bilo moguće dok je cijena jabuka na tržištu bila zadovoljavajuća i dok su državne subvencije dodatno poticale proizvodnju. Danas se nalazimo u situaciji kada se na razini EU očekuje višak proizvodnje jabuka i pad cijena. Jasno je da pametan voćar u ovoj situaciji, mora razmišljati kako što više umanjiti proizvodne troškove ali naravno ne na štetu smanjenja kvalitete, već u cilju maksimalne racionalizacije proizvodnje, uključujući čim više vlastiti rad. Zbog gore svega navedenoga, predlažem i apeliram na Vas voćare da maksimalno iskoristite mogućnost precijepljavanja nasada na novi sortiment, kao jeftinije i ekonomski opravdane mjere da gore navedene probleme ili slične njima uspješno riješite. Naime naši susjedi Talijani i uopće voćari u voćarski razvijenijim zemljama EU, uobičajeno koriste ovu mjeru, ponajviše uslijed pojava novih, bolje obojenih i tržišno atraktivnijih sorti ( bolja cijena). Glavne prednosti precijepljavanja tržišne i li ekonomski gledano neatraktivne sorte na neku noviju ili atraktivniju jesu :
  • Znatno smanjenje troškova u odnosu na krčenje i ponovnu sadnju
( ovdje ne moramo provoditi fumigaciju tla, meliorativne pripreme, navodnjavanje je već instalirano. Cijena direktnih troškova cijepljenja na dvije plemke po podlozi, u sklopu 4m x 1m iznosila bi prema našoj računici nešto preko 1000 EUR po jednom ha. Ako gledamo samo cijenu novih sadnica i svega što ide uz novu sadnju, to je naravno neusporedivo povoljnije )
  • Brži ulazak u novi rod
( pošto nam je ovdje podloga već ukorijenjena,  plemke koje su uspješno nacijepljene, imaju vrlo brzi porast i uz pomoć kemijskog razgranjenja, mogu već slijedeće godine davati par kilograma plodova po stablu, te vrlo brzo popune sebi predviđeni vegetativni prostor i ulaze brzo u puni rod.)
  • Prilika za brzu promjenu sortimenta u smislu uvođenja novih rodnijih , obojenijih te tržištu atraktivnijih sorti
( ovdje ne treba posebno objašnjavati situaciju , jer je sve jasno)

Naj jednostavniji način da se obavi proces precijepljivanja nasada na novi sortiment je cijepljenje pod koru, koje je jako efikasno i jednostavno, i ako se odradi po svim pravilima struke imate dobre rezultate. Provodi se sa početkom vegetacije ( kod nas je to najčešće krajem ožujka pa do treće dekade travnja). Na ovom mjestu ne želim ulaziti u tehniku samog cijepljenja, jer ću to učiniti u nekom od narednih blogova, jer smo ionako ove godine već van optimalnog roka za izvođenje ove operacije ( osim ako ne računamo mogućnost za Chip budding). 
Za sada mi je ovdje najvažnije da Vam na vrijeme skrenem pažnju, i zainteresiram Vas na mogućnost korištenja ove mjere u cilju smanjenja troškova i ostvarenja bolje pozicije na tržištu, a za sve ostalo biti će kasnije više vremena.

Nema komentara:

Objavi komentar