Ovo je regulator rasta koji sadrži citokinin, koji potiče izduživanje stanica. On je i sastojak preparata Promalin (GA4+7) + BA6, sa kojim uobičajeno u praksi izdužujemo plodove deliciousa ili spriječavamo pojavu mrežavosti na G.Deliciosu, ali se u jačoj koncentraciji i dozi koristi zasebno, kao prorijeđivač. Naj bolje rezultate postiže kada su vršni plodovi u gronji promjerom između 10 i 16 mm. Optimalne temperature za primjenu su između 18 i 25 stupnjeva C. Miješanje sa nižom dozom NAA, pojačava učinak, ali treba napomenuti da su neki autori protiv ovoga, jer smatraju da se u pojedinim godinama na određenim sortama mogu razviti mali plodovi ( pygmies). U praksi se kao dobra opcija pokazalo mješanja sa NAA uz upotrebu nekog od nonionskih okvašivača kod sorte Fuji. Kod aplikacije BA6 ključno je ići sa što većim količinama vode 1000-2000L ovisno o veličini krošnje. Potrebno je dobro okvasiti krošnju, do točke kada će se višak tekućine kapanjem odvajati od krošnje. Osigurati uvjete za sporije sušenje nanesenog materijala ( tretirati rano u jutro). Jednolično i potpuno pokrivanje krošnje je ključno za uspjeh tretiranja. Najefikasniji je u periodu kada se promjeri centralnog ploda u gronji kreću od 5-15 mm. Ne preporuča se aplikacija više od dva puta tijekom jedne sezone tretiranja..
ETHEPHON - (ethrel)
Ovo je široko korišteni hormon koji se osim u prorijedi plodova upotrebljava i kao promotor bojanja i kao promotor boljeg zametanja cvjetnih pupova. U Njemačkoj i Austriji dopušten je za prorijeđivanje plodova u dva navrata godišnje, u dozi od 0.15 l po metru visine krošnje. On se najviše koristi u strategiji prorijede sorti koje se teže prorijeđuju ( Fuji,Braeburn,Elstar,Red Delicious). Primjenjuje se u fenofazi balona pa do cvatnje sam u dozama od 200-300 ml po ha ovisno o sorti, zatim u fenofazi pune cvatnje u kombinaciji sa NAD-om. Nakon što plodovi pređu promjer od 20mm opet se koristi samo ethephon. Nakon berbe koristi se zajedno sa Ure-om za jačanje pupova i ubrzavanje dozrijevanja (lignifikacije)
Idealan trenutak za primjenu Ethephona |
Prorijedu sa ATS-om koristimo samo kod voćaka koje se teže prorijeđuju sa hormonskim preparatima a sklone su alternativi ( Fuji, Elstar ili onima koje imaju veliku snagu cvatnje Breaburn, često se preporuča i za Golden Delicious, Galu i Pinovu. Sredstvo radi na način da fizički spali njuške tučaka na cvijetovima, prije nego je došlo do oplodnje. Obično se provode dva tretmana u prosječnim godinama. Prvi tretman ide u punoj cvatnji (1,5-1,8 %), a drugi tretman 2-3 dana poslije (10-12%). U godinama sa brzom i uniformnom cvatnjom daje odlične rezultate, ali nakon blagih zima kada je cvatnja obično razvučena potrebno je više puta ponavljati tretmane kako bi imali veći uspjeh. Povoljni uvjeti za primjenu su niža vlaga, više temp ( >15C), sunčano vrijeme . Nikako ne smijemo ići na vlažan list i po visokoj vlazi jer možemo lako izazvati ožegotine na listovima. Tretman u godinama sa mrazom može biti rizičan, ali daje odlične rezultate u krupnoći plodova i izbjegavanju alternative.
DILEMA - KOLIČINA VODE ( koncentracija aktivne tvari)
Ovo je dosta raširena dilema među proizvođačima jabuka, ali se generalno može reći da ako su uvjeti za usvajanje aktivne tvari idealni tada je dovoljno ići i sa 500 l po ha. Ali u ovome se razilazi i struka. Primjerice za auxinske preparate preporučuje se velika količina vode po ha (1000-2000 l) i dobra pokrivenost. Oponenti će reći da upotreba velike količine vode razrijeđuje koncentraciju i da se manje aktivne tvari usvoji od strane biljke, jer treba duži period za prodiranje aktivne tvari kroz kutikulu. Osobno sam mišljenja da je optimalna količina od 1000 l vode po ha uz upotrebu srednje visoke koncentracije aktivne tvari, i okvašivaća u većini slučajeva dovoljna, jer u praksi ipak rijetko imamo idealne uvjete za usvajanje aktivne tvari od strane biljke.
OKVAŠIVAČI ZA POBOLJŠAVANJE UČINKA
Pokazalo se da je dodatak okvašivača sa uz sredstva za prorijedu dosta koristan jer omogućuje bolju pokrovnost i usvajanje aktivne tvari. Dodavanje mineralnog ulja u nepovoljnim vremenskim uvjetima pokazalo se dosta korisnim, jer poboljšava usvajanje aktivne tvari. Obično se preporuča dodati 30-50 ml/100 l vode. Prema navodima iz literature sorte Braeburn i Gloster znale su reagirati i fitotoksično kod upotrebe mineralnog ulja kao okvašivača. Kod primjene NAD i BA6 dokazano je bolje usvajanje aktivne tvari uz upotrebu okvašivača. Primjena URE-e i drugih gnojiva kao okvašivača, nije uvjek donosila dobar rezultat prema navodima iz Austrije i Njemačke. U pravilu ako je vrijeme idealno, nije neophodno dodavati okvašivače.
MIJEŠANJE HORMONSKIH PREPARATA SA SREDSTVIMA ZA ZAŠTITU VOĆAKA
Prema istraživanjima koja su provedena u u Austriji i Njemačkoj, moguće je primjeniti zajedno u periodu cvatnje i precvjetavanja sredstva na bazi NAD-a, i Mankozeb, Delan te Chorus, bez opasnosti da se smanji učinak prorijede. Primječen je sinergistički učinak na prorijedu upotrebom kombinacije NAD i Strobilurina, čak je zabilježen i pozitivan učinak u smanjenju mrežavosti na plodovima. Ipak se generalno gledano ne preporučuje miješanje hormona sa sredstvima za zaštitu bilja jer ovo područje još nije dovoljno istraženo.
Nema komentara:
Objavi komentar