KEMIJSKA PRORIJEDA JABUKA drugi dio

NAD ili NAAm - (amid naftil octene kiseline, naphthalen - acet - amide)


To je biljni hormon, derivat NAA, koji se najčešće upotrebljava u fenofazi precvjetavanja kao sredstvo za prorijedu. Često se koristi u situacijama kada je voćka slabijeg turgora. On je n
Idealan trenutak za prorijedu sa NAD


ajmanje agresivan u odnosu na druga sredstva za prorijedu. Nikada ga ne treba koristiti za prorijedu Red Deliciousa, Fuji, i Braeburn-a, jer može izazvati efekt takozvanih “pygmies” plodova, kada plodovi ostaju u gronji i zaostaju u porastu. Aktivna tvar se apsorbira putem listova i uzrokuje formiranje abscisnog sloja između  plodova i spurova. Naši voćari obično griješe sa terminom primjene,  jer uglavnom zakasne. Idealno ga je primjeniti u periodu kada otpadnu latice sa king cvijetova u gronji. Obično su tada središnji plodovi u gronji između 3-5 mm promjera. Kada plodovi pređu promjer od 7 mm više ne možemo očekivati uspjeh u prorijedi.  Temperature pri kojima NAD ima dobar učinak kreću se od 12-25 C, a najbolje ga je aplicirati kada su temperature između 21 i 24 stupnja C. Potrebno je ovisno o volumenu krošnje primjeniti ga otopljenog u dovoljnoj količini vode da osiguramo dobro okvašivanje i omogućimo uvjete za sporije sušenje otopine, jer se tada ova aktivna tvar najbolje usvaja. Potrebno je prilikom primjene izbjegavati vjetrovito, hladno, i suho vrijeme. NAD je dobar prorijeđivač za sorte poput Zlatnog Delišesa, koje se inače teško prorjeđuju.






NAA - (naftil octena kiselina, naphthalen - acetic - acid)
Mjerenje promjera središnjeg cvijeta u gronji


Ovo je također hormonski prorijeđivač ( auxin), koji se najprije koristio kao sredstvo za spriječavanje opadanja plodova. Ovo je i naj potentniji (agresivniji), prorijeđivač, koji može pri visokim dozama i visokim temperaturama par dana nakon tretmana,  izazvati prekomjerno opadanje, tako da sa njim moramo raditi oprezno. Ne preporuča ga se koristiti na sorte koje se lagano prorijeđuju i koje su sklone prijevremenom opadanju (Granny Smith). Već nakon 10-12 dana zahvaćeni plodovi počinju opadati. NAA utječe na aktivnost auxina, čime djeluje na fotosintezu i ispravan razvoj plodova. Primjena NAA kratkoročno ima vizualno dosta dramatičan efekt, gdje listovi na voćki naglo gube turgor (izgled venuća), ali se vrlo brzo oporavljaju ( kroz par dana). Obično se počinju primjenjivati dva tjedna nakon precvjetavanja. Primjena prije bi mogla dovesti do prejake prorijede. Optimalni uvjeti za primjenu jesu za vrjeme toplog, oblačnijeg  perioda sa višom relativnom vlagom, gdje će se nanešeni materijal sporije sušiti i što bolje upiti od strane listova i plodova. Zbog toga je dobro odraditi sa što većom količinom vode. Ne preporuča ga se primijeniti na temperaturama višim od 30 stupnjeva C, jer tada može izazvati jaču prorijedu. Isto tako NAA nije efektivna na temperaturama ispod 10 C.


Tablica osjetljivosti pojedinih sorti prema auxinskim preparatima




Visoko do srednje osjetljive sorte
Srednje do slabo osjetljive sorte
Neosjetljive (otporne) sorte
Gala
Golden Delicious
Elstar
Idared
Arlet
Fuji
Boskoop
Braeburn
Rubinette
McIntosh
Summerred
Gloster

Pinova
Rubens

Jonagold


Granny Smith











Auxin neosjetljive sorte (Elstar, Fuji), često regiraju stvaranjem patuljastih plodova kada se ide sa većim dozama NAA ili NAAm (NAD). Auxin osjetljive sorte poput Gale znaju često ispoljiti simptome fito toksičnosti. Unatoč ovome kod većine sorti se preporučuje prorijeda sa NAA i NAAm kao uobičajena mjera u proizvodnji jabuka.


Za glavninu auxinskih preparata  ključna je primjena sa dovoljnom količinom vode i upotrebom okvašivača, te primjenom u optimalnim vremenskim uvjetima kako bi apsorpcija bila što bolja.




Optimalni vremenski uvjeti za apsorpciju sredstva su:


- temperature min . 12 ° C ( optimalno > 15 ° C )

- Visoka Rel . Vlažnost 85-90 %

- Oblačno

- svjetlo min . 3,000 Lux ( ujutro između 6.00 i 7.00 sati )



Suho, hladno i vjetrovito vrijeme je nepovoljno, jer je kutikula listova suha, te list nije u stanju apsorbirati aktivni sastojak u učinkovitoj količini. Pri takvim je uvjetima besmisleno koristiti hormonske preparate za prorijedu jer nečemo postići nikakav učinak. Učinak apsorpcije aktivne tvari u sušnim uvjetima nakratko se može potači obilnijim navodnjavanjem i podizanjem turgora u listovima, ali samo kao priprema za bolje usvajanje aktivne tvari. Naknadno navodnjavanje može izazvati suprotan učinak jer će dovesti do razrijeđivanja aktivne tvari i smanjiti učinkovitost.




Nema komentara:

Objavi komentar