KAKO KEMIJSKIM TRETMANIMA POMOĆI DA SMANJIMO ŠTETU OD MRAZA ??

Cvjetni pupovi izmrzli u fenofazi crvenih glavica
U voćarskoj proizvodnji nažalost nisu rijetki slučajevi kada se uslijed kasnih proljetnih mrazova u periodu cvatnje, dogodi ugibanje gotovo svih cvjetova na voćki. Nažalost i puno voćnjaka i voćnih vrsta je kod nas je posađeno na pozicijama koje generalno nisu pogodne, jer nije niti izvršena rajonizacija pogodnosti terena za sadnju pojedinih voćnih vrsta. Često su sađene sorte ranijih termina cvatnje na podnožjima padina ( mrazišta), sa nepovoljnim prozračivanjem terena, što je samo dodatno pogodovalo češćem izmrzavanju voćaka, ali to sada i nije tema ovog osvrta. Namjera mi je ovdje dati kraći osvrt po pitanju kemijskih mjera koje bi voćari eventualno mogli poduzeti kako bi bar malo ublažili posljedice pojave kasnih proljetnih mrazeva. Puno je istraživanja i prije i sada bilo usmjereno kako bi se iznašla određena učinkovita ( kemijska) rješenja, da bi se posljedice mraza ublažile, ali rezultati variraju od situacije do situacije, te nažalost još ne možemo reći da je pronađeno neko "spasonosno riješenje" .
U SAD-u se dosta istraživalo u upotrebi krioprotektanata i antitranspiranata kao kemijskih metoda zaštite od mraza na breskvama, šljivama i bademu, ali su rezultati bili prilično konfuzni i pokazali su da ova sredstva ipak nisu učinkovita. Nešto se radi na upotrebi "tkz. ne-ledenih bakterija" koje bi folijarnom primjenom trebale spriječavati formiranje leda i smrzavanje  tkiva biljke, ali to su materijali koji su još u znanstvenim istraživanjima i nisu dostupni proizvođačima. Dosta se istraživalo na polju primjene kemijskih metoda koji za cilj imaju produžavanje perioda mirovanja. Tako se korištenjem regulatora rasta Ethephona ( Ethrel), može odgoditi kretanje pupova za 5-7 dana (Powell i Himelrick, 2000) , ako se Ethrel primjeni  u jesen sa početkom skupljanja jedinica niskih temperatura ( chill units - CH ). Ovo se često koristilo na trešnjama i breskvama. Njegova primjena pokazala je odlične rezultate u smanjenju šteta na breskvama od zimskog izmrzavanja, ali se pokazalo da njegova primjena na jabukama ne dovodi do odgađanja cvatnje, ali primjenjen u jesen ima utjecaja na smanjenje bujnosti. Isto tako moguće je sa korištenjem giberelinske kiseline odgoditi cvatnju, ali je potrebno aplicirati više puta a to je skupo. Još su  Nigond 1960., Schultz i Weaver, 1977, pronašli da primjena giberelina i alfa-naftil octene kiseline (NAA) u kasnu zimu i rano proljeće, može odgoditi kretanje vegetacije.




Fotografija
Mrazni prsten nastao tijekom mraznog
perioda na mladim plodovima
Regulatori rasta primjenjeni u pravom trenutku smanjuju porast, smanjuje se izduživanje stanica, a posljedično ovome, manje stranice imaju veću koncentraciju tvari u staničnoj otopini, te na ovaj način mogu podnijeti niže temperature, i izbjeći smrzavanje. Trenutno se od svih kemijskih mjera koje za cilj imaju smanjiti štete od kasnog proljetnog mraza koristi primjena promalaina unutar 24 sata nakon što se dogodi izmrzavanje. Ovaj tkz. tretman spašavanja nakon mraza, u Europi se već udomaćio, a sve se više istražuje u drugim razvijenijim voćarskim zemljama. U SAD-u na području North Carolina obavljano je istraživanje primjene promalina nakon mraza na nasadu jabuka. Na nasadu je nastupio vrlo jaki mraz sa temperaturama na kojima ugiba preko 90 % cvijetova, i nakon njega unutar 5 sati odrađeno je tretiranje sa promalinom. Rezultati su pokazali da je promalin djelovao na povećanje partenokarpije ( razvoj ploda bez oplodnje ) i da je i nakon teškog mraza došlo do formiranja 25 % od uobičajenog broja plodova. Ne tretirana stabla su razvila vrlo mali broj plodova iz cvijetova koji su kasnili sa cvatnjom. Dakle voćari, proizvođači jabuka a posebno krušaka ( sklone partenokarpiji), svakako trebaju razmisliti o mogućnosti da primjenom giberelinske kiseline povećaju broj partenokarpnih plodova nakon mraza, jer to nekada može značiti doslovno opstanak na vrlo često nemilosrdnom tržištu.


Nema komentara:

Objavi komentar